نرم‌افزار «همیان»، یک برنامه‌ی کامل حسابداری با امکاناتی ویژه جهت مدیریت عملیّات مربوط به سهامداران، در یک سیستم جذب و گردش سرمایه‌های کوچک، و با امکان اعطای وام و ثبت اقساط و بازپرداخت آن‌ها است. زیرسیستم حسابداری این نرم‌افزار شامل امکاناتی هم‌چون تعریف حساب، ثبت اسناد دستی و اتوماتیک، خزانه‌داری با امکان دریافت و پرداخت هر گونه وجوه نقد، حواله‌های بانکی، و چک، به همراه کنترل جامع عملیّات مربوط به چک‌ها، می‌باشد. علاوه بر آن، گزارش‌های مربوط به حسابداری، و نیز محاسبه‌ی سود و زیان شرکت، بستن سال مالی، و انتقال اطّلاعات به سال مالی جدید را نیز در بر می‌گیرد. 

زیرسیستم صندوق در نرم‌افزار «همیان»، شامل امکاناتی هم‌چون مدیریت عملکرد سهامداران، و مدیریت وام است. امکاناتی که در این بخش وجود دارند، عبارت‌اند از: تعریف قیمت پایه‌ی سهم جهت پرداخت ماهیانه‌ی سهامداران، نگهداری حساب‌های اختصاصی برای هر سهامدار، خرید و فروش سهم اشخاص، پرداخت وام، انتخاب نوع وام به صورت وام‌های نقدی یا کالایی، و نیز به صورت اقساطی ماهیانه یا چند ماه یک‌بار، مضاربه‌ای، و یا مضاربه‌ای با سود اقساطی، تعیین درصد کارمزد وام پرداختی، صدور دفترچه‌ی اقساط، ثبت چک تضمینی، و گزارش‌هایی مانند گزارش کلّی صندوق و بانک، گزارش وام‌ها و اقلام و اقساط، گزارش تفصیلی طرف حساب، دفتر کلّ واریز و برداشت، گزارش کلّی طرف حساب‌ها، گزارش پیش‌بینی دریافت ماهیانه‌ی صندوق، گزارش اولویت پرداخت وام، و گزارش محاسبه‌ی قیمت سهم، و گزارش خرید و فروش سهام.

گزارش پیش‌بینی دریافت ماهیانه‌ی صندوق، از جمله گزارش‌های بسیار کاربردی نرم‌افزار «همیان» است که بر اساس وضعیت جاری سهامداران و وام‌های ثبت‌شده در سیستم عمل نموده و می‌تواند علاوه بر پیگیری دریافت ماهیانه‌ی وجوه از اعضای صندوق، جهت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های مالی مورد استفاده قرار گیرد. گزارش اولویت پرداخت وام نیز از دیگر گزارش‌های کاربردی و منحصربه‌فرد نرم‌افزار «همیان» است که ضمن گزارش عملکرد افراد، مدیران صندوق را در نوبت‌بندی و تصمیم‌گیری برای اعطای وام یاری می‌دهد.

 

مشخّصات «همیان»

- نرم‌افزار «همیان» را می‌توانید بر روی ویندوزهای XP و 7 (32 و 64 بیتی) نصب نمایید.
- در پایان مراحل نصب، برنامه به صورت آزمایشی نصب می‌گردد، که دارای محدودیّت استفاده (حدّاکثر 50 سند) است؛ برای ثبت و استفاده از نسخه‌ی کامل آن باید از طریق «راهنمای ثبت» اقدام نمایید.

 

برخی از امکانات زیرسیستم حسابداری «همیان»

- استفاده از حساب‌های پیش‌فرض، و امکان تعریف حساب‌های جدید.
- ثبت اتوماتیک اسناد حسابداری، و امکان ثبت دستی اسناد.
- دریافت و پرداخت هر گونه وجوه به صورت نقد، حواله‌ی بانکی، یا چک.
- کنترل جامع عملیّات چک‌ها، و امکان انتقال آن‌ها در سال‌های مالی.
- گزارش‌گیری از دفاتر حسابداری، محاسبه‌ی سود و زیان، ترازها، و غیره.
- ایجاد و انتقال به سال مالی بعد، بستن حساب‌های موقت، و تقسیم سود یا سهم.

 

برخی از امکانات زیرسیستم صندوق «همیان»

- تعریف قیمت پایه‌ی سهم جهت پرداخت ماهیانه‌ی سهامداران.
- نگهداری حساب‌های اختصاصی برای هر سهامدار، و خرید و فروش سهم آن‌ها.
- پرداخت وام نقدی یا کالایی، به صورت اقساطی، مضاربه‌ای، و یا مضاربه با سود اقساطی.
- تعیین درصد کارمزد وام پرداختی، و جریمه‌ی دیرکرد.
- دریافت اقساط فردی یا گروهی، محاسبه‌ی جریمه‌ی دیرکرد، و صدور دفترچه‌ی اقساط.
- ثبت چک تضمینی.

 

برخی از گزارش‌های زیرسیستم صندوق «همیان»

- گزارش کلّی صندوق و بانک.
- گزارش وام‌ها و اقلام و اقساط.
- گزارش تفصیلی طرف حساب.
- دفتر کلّ واریز و برداشت.
- گزارش کلّی طرف حساب‌ها.
- پیش‌بینی دریافت ماهیانه‌ ی صندوق.
- گزارش اولویت پرداخت وام.
- گزارش محاسبه‌ی قیمت سهم.
- گزارش خرید و فروش سهام.